000

خسرو پایاب

بازیگر تئاتر
هنرمند پیشکسوت بخش تئاتر

من، خسرو پایاب در ۱۵ مهرماه سال ۱۳۲۲ در شهر تبریز متولد شده‌ام پایه تحصیلاتم دیپلم ریاضی است. از سال ۱۳۵۵ وارد خانواده تاتر شدم. اولین فعالیتم بعنوان سوفلور در چندین نمایشنامه بوده. از سال ۱۳۳۷ تا سال ۱۳۴۰ در دبیرستان فردوسی با همکاری مرحوم قبه زرین نمایشنامه هایی منجمله: بخاطر مهین، انتقام آر چیب لرو، کلاس هنرپیشگی، حاج آقا وقت دارید را روی صحنه بردیم. در همین سالها در سازمان پیش‌آهنگی هم نمایشنامه‌هایی چون: فداکاران، هیچ وقت دیر نیست را روی صحنه بردیم. در همین سالها در اداره رادیو تبریز هم همکاری داشتم. در سال ۱۳۴۶ گروه هنری آریا را که به فرهنگ و هنر وابسته بود را تشکیل دادیم. حاصل تلاش ما نمایشنامه‌هایی چون: پهلوان اکبر میمیرد، مستاجر و بهترین بابای دنیا بود از سال ۱۳۴۸ در کاخ جوانان بعنوان رئیس و مشاور هنری فعالیت داشتم. چوب زیر بغل، چوبدستهای ورزیل، آخرین نوار کراپ، عاشق گیج، آی با کلاه و آی بی کلاه، قرعه برای مرگ حاصل تلاشهای آنروز بود. سال ۱۳۴۸ نمایشنامه غروب در دیاری غریب را در دانشگاه تبریز کارگردانی کردم و در جشنواره تاتر دانشگاههای ایران برنده جایزه شدیم. در سال ۱۳۶۶ گروه هنری نگاه را پایه گذاری کردیم و نمایشنامه ای از جمله بازرس، زنجیر عدالت، برای اجرا در قرارگاه‌های مناطق عملیاتی غرب کشور مونترا، دورگه، پهلوان اکبر میمیرد، بلبل سرگشته و آخرین کار تاتری من تا حالا شرکت در نمایشنامه چشم اندازی از پل می باشد.

نمایشنامه‌های عروسکی و سایه‌ای نیز در تبریز کار کرده‌ام. اولین عضو انجمن نمایش بودم. سال ۱۳۶۸ بازبینی و داوری اولین جشنواره تاتر استان. سال ۱۳۷۳ داور اولین جشنواره تاتر دانشجویی دانشگاه تبریز هم چنین داور ششمین جشنواره تاتر استان بودم به موازات فعالیت در تاتر در سینما و تلویزیون هم فعال بودم. سریال میراث ۱۳ قسمت برای شبکه سهند- کلید گم شده سریال ۱۰ قسمتی. تله فیلم پائیز پنبه دار، تله فیلم شب سرباز، تله فیلم خارهای غلطان، تله فیلم غبار در مه برای شبکه سهند و تله فیلم طومار برای شبکه دو، تله فیلم خان ننه و من سرباز وطنم هستم برای شبکه ارومیه و سریال ۲۶ قسمتی ۳ عروس برای شبکه سهند همکاری داشتم. همچنین شرکت در چندین فیلم کوتاه برای انجمن فیلم تبریز شرکت داشتم. در ساخت ماسک، دکور، ماکت

تاتر تبریز بودم.

هم دستی بر آتش دارم.

خلاصه کلام حدود ۵۵ سال بعنوان کارگردان، بازیگر، دکوراتور، گریمور، طراح صحنه و لباس و شرکت در اغلب تشکل های تاتری فعالیت داشته ام.