رویکرد جشنواره

تجلیل از هنرمندان پیشکسوت ۹ رشته ی هنری

( ادبیات، خوشنویسی، سینما، عکاسی، کاریکاتور، گرافیک، مجسمه سازی، معماری، موسیقی )

ویدئو جشنواره

گزارش جشنواره

۱۶ دیماه امسال روز خوبی برای هنر تبریز به حساب می‌آمد زیرا در ضیافتی نورانی و صمیمی که به همت گروه گپ و موسسه آموزش عالی نبی اکرم (ص) برپا شده بود، پیشکسوتان عرصه هنر، بر سر علاقمندان، جوانان، دانشجویان و مسئولان مربوط منت نهاده و به برگزار‌کنندگان این جشنواره افتخار قدردانی داده بودند .
در این مراسم که در مجتمع فرهنگی هنری ۲۹ بهمن تبریز برگزار شد، هنرمندان پیشکسوت رشته‌های هنری موسیقی، گرافیک، خوشنویسی، نقاشی، مجسمه سازی، ادبیات، نمایش، سینما و عکاسی با هدف بزرگداشت یکی از مسن‌ترین هنرمندان این رشته‌ها گردهم آمده بودند تا از اساتید بنام این عرصه‌های هنری شامل استاد دکتر علی اکبر ترابی، استاد خسرو پایاب، استاد جمشید وجدنیا، استاد یدالله نوعصری، استاد عباس آل‌یاسین، استاد محمد حسن رضازاد، استاد فتح‌الله پاشایی، استاد ابراهیم پشت پناه و استاد فائقی تجلیل به عمل آید.
در این جشنواره دکتر میلانی ریاست موسسه آموزش عالی نبی اکرم، دکتر صفی پور ریاست اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی، جناب آقای محرمی معاونت هنری و جناب آقای چمیده فر معاونت فرهنگی اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی و جناب آقای بدری مدیر فرهنگی و روابط عمومی شهرداری تبریز، نیز حضور داشتند.
در این شب ارزشمند پس از ارائه مطالب از جانب میزبان‌های اصلی جشنواره یعنی دکتر میلانی و علی سیابانی (نماینده گروه گپ) و همچنین اجرای موسیقی، از هنرمندان منتخب تجلیل شده و مراسم با قرائت بیانیه دومین جشنواره گپ هنرمندان به پایان رسید .

بیانیه جشنواره

برای مشق عشق با بزرگان عرصه هنر دل به استواری باشکوه شهر دادیم، از خود تبریز پرسیدیم تا ما را به آب و آیینه رهنمون باشد، او هم نشانی شما را داد، بیشتر پرسیدیم، از برق چشمان امیدوار بزرگانی برایمان گفت که آتش خاموش ناپذیر این شهر روشنایی و نور را تضمین کرده است.
تبریز به حضور این دلسوزان عرصه هنر، تبریز است، شهر زیبای ما به نفس شما پیرغلامان هنر سروری می‌کند. پای پند پیرانی چون شما خواهیم نشست و با صدایی رسا به ارتفاع همه تاریخ اعلام می‌کنیم که نسل تازه تاوریژ ریشه در خاک نیاکانش دارد، دل به دل شما بزرگان بسته و تردیدی در اعتقاد راسخش در تبعیت از پیش کسوتان عرصه عشق و هنر ندارد.
امشب برای یادآوری یک نعمت بزرگ گرد هم آمده‌ایم، یادآوری یک دارایی شگرف و رویایی، بدا به حال شهری که از داشتن چنین نعمت بزرگی محروم باشد، نعمتی به عظمت همه خوبی‌ها و روشنی‌ها، نعمت داشتن اساتید صاحب نظر در عرصه‌های مختلف دنیای دوست داشتنی هنر که به نسل تازه دلگرمی و امید می‌بخشند. جاری بودن رودخانه هنر در شهر اولین‌ها نوید جدایی از مرداب می‌دهد، بشارت نور و گرمی و موفقیت.
نظر به استواری سهند انداختیم، دل دادیم به آب، به آذر، به باد. هم‌نشینی اهالی هنر در این روزها که به هنر زنده و باقی اند، برای نسل نوین تبریز غنیمت بزرگی خواهد بود. همتشان بدرقه راهمان باد که نفس گرمشان امید بخش دلهای جوان و تازه نفس این شهر همیشه عاشق است.
حال و هوای شهرمان با این ضیافت نورانی، به بلندای تاریخ پیوند خواهد خورد، به نور قسم، شهر بی هنر می میرد، بغضش ترک بر می دارد، بر سر سفره تبریزمان، جای مائده های آسمانی خالی است، سفره ای که روزگاری سرچشمه برکت ایران بود، سفره ای که هنوز هم باز است و تاریخ، مسافران خسته خود را بر سر آن تیمار می کند. امشب وارثان شمس دعوت ما را قبول کرده و قدم در این هم اندیشی و همنشینی گذاشته اند. به این امید که بر در این شهر بنشینند و محرمان را اجازه ورود دهند، عاشقان را به تصدیق مهر و ماه، مشق عشق دهند، بر سنگ فرش تبریز، فرشی مبارک از جنس هنر پهن کنند و بمانند، باشند و دلمان را به گرمی نگاه خود گرم کنند.
این جشنواره به نفس گرم بزرگان سالک شهرمان رونق گرفته است، آنکه تندیس عشق را به دستان با برکت خویش می آراید، آنکه تصویر ساز معجزه هنر است، استادی که روی صحنه زندگی، معمار زیباترین تابلوی حیات است، آن خطاط دل داده که شعر سرخ و آتشین شهرمان را در ناب ترین موسیقی تاریخ، بیت به بیت می سراید. وجودشان را سرمه چشم کرده قدومشان را ارج می‌نهیم و امید داریم به روزهای روشن، شهری مزین به هنر و شهروندانی قدردان هنر.
گروه گپ در ردای خدمتگذار عرصه فرهنگ و هنر حمایت و حضور مسئولانه دانشگاه نبی اکرم را ارج نهاده و از دلسوزان عرصه هنر و فرهنگ می‌خواهد بر طبل هنر بکوبند و پیش بیایند. این شب‌های زمستانی، شب‌های هنرمندان است و به دم هنرمند زنده خواهند بود. به امید روزگاری خوش و سرشار از نور و هنر.